O lektorce

S přibývajícím věkem, vzděláním a pracovními zkušenostmi jsem si stále více přála dělat něco, co přináší lidem jednoznačný užitek a mně uspokojení. Tak jsem se stala lektorkou anglického jazyka pro studenty od 50 let. Angličtinou se zabývám od 12 let. Vztah ke starším lidem jsem si vytvořila díky mamince, neziskové organizaci Senior fitnes a dvěma dobrým kamarádkám v seniorském věku.

Gabriela Nováková, lektorka angličtiny pro senioryGabriela Nováková, lektorka angličtiny pro seniory

Co mám za sebou

V letech 1997–2013 jsem pracovala jako asistentka v IBM, CK Fischer nebo Centru výzkumu Řež, kde komunikace v angličtině byla součástí mé pozice. V ČTK jsem pečovala o rozvoj mezinárodní obchodní spolupráce se zpravodajskými agenturami ze zemí střední a východní Evropy, s distribučními agenturami z USA a Velké Británie a rozvoj obchodní spolupráce s rakouskou tiskovou agenturou. I tady byla angličtina mou druhou přirozeností.

Když jsem později chtěla zúročit své zkušenosti na volné noze, našla jsem ideální příležitost v neziskové organizaci Senior fitnes. Otevřela se mi možnost vyučovat angličtinu seniorům, a s tím i prostor pro úžasnou seberealizaci. Stala jsem se první samostatnou lektorkou angličtiny v Praze, zaměřenou výhradně na studenty a studentky v seniorském věku.

Co mě baví

Když se studenti na mé lekce těší. Když vidím, že se zlepšují ti, kteří už anglicky umí, a když začínají rozumět a mluvit ti, kteří před tím neuměli vůbec nic. Když si vzájemně sdělujeme zážitky a zkušenosti z anglofonních zemí, když je to baví a když to ocení. Mám radost, když v kurzu panuje veselá atmosféra, a když se zasmějeme.

Dobrá nálada dodává chuť k učení. Studenti mě inspirují (a neustále překvapují) svými znalostmi a vědomostmi z oblasti kultury, cestování, umění a mnoha dalších. Mají zvídavé otázky, a tak se stále učím s nimi.

Vzdělání a praxe

Profesní studia

 • Westchester Community College, Valhalla, New York, USA (English Language)
 • Vysoká škola hotelová v Praze (v seznamu vysokých škol EU), titul Ing. v oboru Marketingová komunikace
  (hlavní cizí jazyk angličtina)

Jazykové kurzy

 • 1989–1991: Obvodní kulturní dům v Praze 9
 • 1992–1996: Caledonian School Praha, největší jazyková škola v České republice
 • 1997: Berlitz Praha, nejstarší vzdělávací centrum a jazyková škola s více než 100letou tradicí
 • 1998: British Council, mezinárodní organizace Spojeného království pro navazování kulturních vztahů

Praxe lektorky anglického jazyka

 • 2000–2003: Jazyková škola European Language Institute, Praha – výuka dospělých
 • 2015–2016: Senior fitnes z. s., Praha, nezisková organizace pořádající pohybové, vzdělávací a společenské aktivity pro zájemce od 50 let – výuka seniorů
 • 2016: První pražská lektorka angličtiny pro seniory – studenty starší 50 let

Certifikáty a mezinárodní zkoušky

 • 1999: Adult Education Certificate of English for Speakers of Other Languages, Putnam/Northern Westchester, New York, USA
 • 2000: TOEFL, Princeton, New York, USA
 • 2000: Au-pair in America, American Institute for Foreign Study, USA
 • 2008: English Certificate (B2) založen na hodnotícím rámci EU SERR, Vysoká škola hotelová

Au-pair pobyty

 • 1996: Anglie, West Bridgford, Nottingham
 • 1996–1997: Skotsko, Kirkcaldy
 • 1999–2000: USA, Mount Kisco, New York

 

Spolupracující lektoři

John Kevin Mactavish, Ph.D.

Spisovatel a jazykový korektor, rodilý mluvčí z Kalifornie, USA. Žil a učil angličtinu v České republice, Itálii, Německu a Mexiku. Je nositelem akademického bakalářského a magisterského titulu v oboru Angličtina; a také doktorandského titulu v obsahové analýze textů a informačních technologií. Jeho motto je: „Putting new words together brings new ways of seeing the world.“ Blog https://efl-4-me.blogspot.cz/.

PhDr. Taťána Engelová

Lektorka angličtiny s více než 40letou praxí. Absolvovala studium angličtiny na Filozofické fakultě UK v Praze. Zajímá se o divadlo, anglickou literaturu a britskou historii. „Těší mě zájem seniorů. Učím angličtinu slovem i obrazem. Moje hodiny obsáhnou také historii a literaturu z anglicky hovořících zemí,“ říká Taťána.

Rod Merta, Ph.D.

Jazykový poradce-dobrovolník, dodavatel amerického tisku určeného pro starší generaci. Rodilý mluvčí z USA s kořeny na Moravě. Narodil se a vyrůstal v Kalifornii. Žil v Mikronésii, v západním Pacifiku na ostrově Guam, na Havaji, v Arizoně a v Nebrasce. Nyní žije ve státě Nové Mexiko. Má dlouholeté zkušenosti s výukou angličtiny jako vysokoškolský profesor. Je nositelem akademických titulů B.A., M.Ed., Ph.D. „Vyrostl jsem v USA, aniž bych tušil, že mám české předky.“ „I grew up not knowing I was of Czech ancestry.“

Mgr. Marie Obrová

Lektorkou angličtiny od roku 2012. Specializuje se na individuální a individualizovanou výuku. Používá moderní komunikativní metodu. Je také průvodcem anglickým jazykem, anglickými tradicemi a historií anglofonních zemí. Studovala Akcent College a Metropolitní univerzitu v Praze, obor International Territorial Studies. Spolupracující lektorkou je od dubna 2017. „Na seniorech obdivuji jejich moudrost, pokoru a vnitřní motivaci, která jim dovoluje se vzdělávat i přes fyzické handicapy,“ říká Marie. “ Více o lektorce na http://anglictina-obrova.cz/.

Spolupracující organizace

Městská část Praha 6

www.praha6.cz

Poliklinika DAM, s. r. o.

Zdravotnické zařízení Stamicova 21, Praha 6
www.poliklinikadam.cz

Logo Senior fitnes
Senior fitnes

Zapsaný spolek pečující o mobilitu seniorů (50+) a stabilizaci nemocných s chronickým onemocněním.
www.seniorfitnes.cz

Logo ISA
ISA – International Studies Abroad

Spolupráce s rodilými mluvčími (VŠ studenti USA), dobrovolnictví
www.studiesabroad.com

Gabriela Nováková umí výborně vysvětlit gramatické problémy, v jejím podání je učení hrou. Těším se na hodinu a myslím, že nejsem sama.

Jana Bracháčková, studentka, Intermediate level

Výuka v kurzech pro seniory nemá srovnání co do přístupu lektorky k výuce zde. Devadesát minut je natolik pestrých, že se divíme, že už výuka končí.

Ing. Jan Havlík, student, Intermediate level

Když jsem o výuce vyprávěla svému bratrovi, okamžitě se přihlásil a poděkoval mi. Způsobem výuky a přístupem lektorky jsme nadšeni.

Milena Rosová, studentka, Intermediate level

Dotazy? Volejte 721 130 615

Stačí, když mě prozvoníte, zavolám Vám zpět.