i
Audio nahrávky s BBC hlasem k učebním textům
Vlastní tvorba textů pro studenty 50+
Specializace lektora na studenty 50+

Začátečníci – pexeso

Článek jsem zveřejnila 15.4.2016|Zábava, Zdraví|

Do hodiny angličtiny pro začátečníky jsem zařadila pexeso. Je potřeba se nejenom učit ale také si i hrát po vzoru Jana Amose Komenského. Pojďme se podívat, jak to probíhalo.

Pro vytvoření té správné atmosféry jsem spojila stolečky a anglické pexeso „spring memory“ jsem na ně rozložila.
Anglické pexeso se hraje úplně stejně jako české pexeso jen název do angličtiny se trošku různí. Ve slovníku najdete převážně výraz „pelmanism“ nebo „pairs“, avšak dle rodilého mluvčího daleko častěji se používá výraz „match game“, který ve slovníku bohužel nenajdete.

Každý obracel dvě kartičky a musel pojmenovat, co na které kartičce je. Pokud student obrátil dvě stejné kartičky, pokračoval ve hře a mohl obracet další. Tady se poznalo, kdo hraje pexeso s vnoučátky. Tak třeba studentka Majka, která má čtyři vnoučátka, brala a brala a brala.

Pexesem jsme potrénovali paměť, procvičili se v mluvení a ještě si užili legraci. Pexeso se totiž zdálo být jednoduché na obrázky, nebýt holky a kluka, kteří vystupovali na kartičkách několikrát stejně, ale v trošku jiném oblečení s trošku jinými rekvizitami. To pak studenty mátlo na tolik, že si říkali: „to už tady bylo…asi tady ….nebo tady….?“