i
Audio nahrávky s BBC hlasem k učebním textům
Vlastní tvorba textů pro studenty 50+
Specializace lektora na studenty 50+

Tipy jak studovat angličtinu

Článek jsem zveřejnila 27.3.2016|Ostatní|

Ve spolupráci se studenty jsem rozvinula metodu, jak se učit anglicky a možná se to stane inspirací i pro Vás. Senioři vyžadují trošku jiný způsob výuky než např. vysokoškolští studenti. 

Senioři a studium

Je to pomalejší tempo, častější opakování, asociace s obrázky atp.

A jak Vám ulehčit studování angličtiny?

  • Učte se nová slovíčka nahlas a tvořte krátké věty. Nebojte se toto dělat doma nebo kdekoliv na nerušeném místě. Snáze si je zapamatujete a lépe se ukládají do paměti.
  • Zopakujte si to, co jste se naučili. Toto je třeba dělat nejenom v hodině, ale také mimo ni. Představujte si situace a překládejte si je rovnou (v duchu) do angličtiny. Stojíte ve frontě? Jedete autobusem? Čekáte na vnoučátka? Využijte situace a řekněte si v angličtině, co právě děláte! Uvidíte, budete mít ze sebe dobrý pocit, že jste něco udělali pro angličtinu, tréning paměti a volný čas.
  • Procvičujte gramatiku. Není to zrovna zábava, ale bez ní nesestavíte větu. Bohužel anglická gramatika nemá pravidla, kromě řazení podmět-přísudek-předmět. O to více jí věnujte pozornost a nelogicky si ji logicky zkuste vštípit do hlavy.
  • Učte se z chyb. Nestyďte se za to, když chybujete ani sami před sebou ani před ostatními. Na chybách se nejvíce naučíte! Já sama se snažím v hodinách opravovat studenty, ať už jde o výslovnost nebo o větnou skladbu.
  • Hrajte si. Už Komenský říkal: „škola hrou“. A já s ním souhlasím. Pokud si hrajete, radujete se a snáze se učíte. Přiřazujte obrázky ke slovům, zpívejte si písničky, říkejte si básničky, luštěte křížovky atd. Zábava musí být!
  • Čtěte pohádky. Ale jen ty, které korespondují s Vaší jazykovou úrovní. Nejlepší jsou ty dvojjazyčné česko-anglické/anglicko-české, u kterých si procvičíte komfortně oba jazyky najednou. Pokud žádnou nevlastníte, zkuste zajít do knihovny nebo se poptat u vnoučátek, která se učí anglicky.
  • Mluvte + čtěte + poslouchejte + pište. A nevynechejte ani jednu z těchto složek. Každá má svoje opodstatnění a významně se podílí na Vašich vyjadřovacích schopnostech anglického jazyka. Navíc slova v angličtině se jinak čtou a jinak píší, proto je třeba trénovat i psaní. V hodině si pište slovíčka a věty do malého sešitku, který noste stále u sebe a učte se z něho kdykoliv a kdekoliv.

Na závěr bych ráda vypíchla, že je třeba se učit krátce každý den a vytrvale. Při učení cizího jazyka je zapotřebí také trpělivost. A pokud ji mám já, máte ji určitě i Vy.  A když Vám něco nepůjde, nevzdávejte to! Místo toho si řekněte „Keep smiling“ a uvidíte, že to půjde.

Keep-Smiling-Always